Co to jest Crossfit?

mężczyzna ćwiczący crossfit

W kanonie najchętniej wybieranych dyscyplin sportowych obok biegania i fitnessu od dłuższego czasu pojawia się tajemniczo brzmiąca nazwa – crossfit. Ten rodzaj aktywności podbił serca Amerykanów, by następnie dotrzeć do Europy i zarażać pozytywną energią w naszym kraju. Szukasz dla siebie sportu z wysoko zawieszoną poprzeczką? Nudzi Cię bieganie i treningi siłowe? Dobra wiadomość: crossfit na pewno przypadnie Ci do gustu!

Co to jest crossfit?

Crossfit to w dosłownym tłumaczeniu trening mieszany, który z założenia łączy ćwiczenia wywodzące się z trzech różnych dyscyplin sportowych – gimnastyki, treningu siłowego oraz biegania. Pomysł na tak innowacyjną formę aktywności fizycznej zrodził się w 2002 roku w Stanach Zjednoczonych i początkowo budził sporo kontrowersji. Odpowiedzialny za nową ideę Amerykanin Greg Glasman proponował zupełnie nowe wykorzystanie sprzętu do ćwiczeń oraz trening rozliczony na jednostce czasu o bardzo wysokiej intensywności. Z czasem jednak okazało się, że ten rodzaj aktywności ma swoje liczne zalety, w tym przede wszystkim wszechstronność. Podczas gdy bieganie czy trening siłowy pozwalają nam jedynie pracować nad kondycją, siłą mięśni czy szybkością, crossfit kształtuje naszą sprawność na wielu poziomach – od prędkości, przez ogólną sprawność i zwinność, aż po niebywałą siłę. Nie dziwi więc, że dyscypliną zainteresowały się jednostki służb mundurowych – strażacy, policjanci czy ratownicy medyczni, którzy postanowili trenować właśnie w ten sposób!

Gdzie ćwiczyć crossfit?

Ogromną zaletą crossfitu jest to, że pozwala wytrenować ciało i umysł tak, by codzienne czynności takie, jak noszenie ciężkich zakupów czy wbieganie z nimi na czwarte piętro, nie były dla nas wysiłkiem. Z czasem przekonywali się do tego również zwykli ludzie, którzy w Stanach Zjednoczonych mieli okazję wypróbować crossfit w specjalnie przygotowanych boxach według pomysłu Glasmana. Pomysł dotarł również do Polski, gdzie od dłuższego czasu crossfit cieszy się sporą popularnością. W dużych miastach bez problemu znajdziesz specjalne miejsce, w którym pod okiem trenera wykonasz prawidłowo WOD, czyli Workout-of-the-day. Równie dobrze możesz też poćwiczyć w pobliskiej siłowni, a nawet w swoim domu! Wystarczy trochę wolnego miejsca i sprzętów takich, jak hantle, kettleballs czy drążek do podciągania.

Crossfit – jak zacząć?

Crossfit może ćwiczyć każdy, kto uwielbia intensywny wysiłek i wciąż poszukuje nowych, bardziej urozmaiconych form aktywności fizycznej. Jeśli czujesz, że to coś dla siebie, to koniecznie wybierz się na zajęcia – najlepiej wykupić pojedynczą wejściówkę, by przekonać się, czy sport nam odpowiada. Możesz też przystąpić do treningu crossfit w domu! Na początek zapoznaj się z techniką wykonywania kultowych, crossfitowych ćwiczeń takich, jak burpees, podciąganie, przysiady z obciążeniami, podbiegi czy bieg bokserski. W Internecie znajdziesz mnóstwo ciekawych inspiracji zarówno ze sprzętem, jak i bez. Następnie ułóż swój WOD z trzech lub pięciu różnych ćwiczeń oraz wyznacz czas treningu. Później wystarczy już tylko się rozgrzać i rozpocząć trening!

Crossfit to stosunkowo nowa, ale szybko zyskująca popularność, dyscyplina sportowa, stworzona z myślą o poszukiwaczach sportowych wyzwań. Jeśli chcesz wyrzeźbić ciało, ale też popracować nad sprawnością, zwinnością czy kondycją, to ten trening będzie dla Ciebie idealny!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *