Sport a ryzyko kontuzji – jak zminimalizować je podczas uprawiania sportu?

Skręcenia, zwichnięcia, złamania – to tylko niektóre z przykładów kontuzji, które potrafią skutecznie pokrzyżować plany i zapewnić przymusowy urlop od sportu zarówno początkującym, jak i bardziej zaawansowanym miłośnikom aktywności fizycznej.

Czy nieodłączną częścią aktywności fizycznej są kontuzje i należy się z tym pogodzić? A może istnieje sposób na to jak uniknąć kontuzji? Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury dzisiejszego artykułu.

Regularna aktywność fizyczna to jeden z najlepszych sposobów na polepszenie samopoczucia, zadbanie o ciało oraz umysł, a także zapewnienia sobie dobrego stanu zdrowia (co jest niezwykle istotne w późniejszych latach), jednak nawet w przypadku osób często uprawiających sport istnieje ryzyko wystąpienia bolesnych urazów, które mogą pokrzyżować plany nawet na kilka miesięcy. O czym mowa? Oczywiście o budzącym grozę słowie na literę „k”, a więc kontuzjach zazwyczaj przydarzających się w najmniej oczekiwanym i odpowiednim momencie.

W tym przypadku nie ma żadnego znaczenia poziom wysportowania – kontuzje zdarzają się bowiem zarówno amatorom stawiającym swoje pierwsze kroki w wybranej formie aktywności, jak i zawodowym sportowcom, którzy (wydawać by się mogło) powinni być na nie odporni. Nie oznacza to jednak, że nie ma sposobu na to jak uniknąć kontuzji, wprost przeciwnie – opcji jest tutaj co najmniej kilka! Jednak zanim opowiemy Ci o nich nieco więcej zatrzymajmy się przy niemniej istotnej kwestii, a więc najczęściej występujących przyczynach kontuzji, które stanowią bardzo cenną wskazówkę dla wszystkich aktywnych niezależnie od ich poziomu wysportowania.

Najbardziej powszechne przyczyny kontuzji

Jak już wcześniej podkreśliliśmy kontuzje mogą przytrafić się każdemu, na co najlepszym dowodem jest fakt, że nawet słynni koszykarze, piłkarze, tenisistki czy też lekkoatleci, których sprawność jest na naprawdę wysokim, imponującym poziomie nierzadko borykają się z bolesnymi urazami. W zasadzie nikt nie może czuć się więc bezpiecznie, zwłaszcza, że kontuzje wywoływane są przez nagminnie powtarzane błędy, wśród których wymienić można:

  • nieprawidłowo wykonaną rozgrzewkę (lub też jej całkowity brak);  
  • przetrenowanie oraz brak dostatecznej ilości czasu na regenerację organizmu;
  • pomijanie fazy odpoczynku po wykonywaniu poszczególnych ćwiczeń;
  • nieumiejętnie dopasowaną objętość treningową utrudniającą zregenerowanie sił;
  • zbyt szybki powrót do sportu po poprzednio nabytej kontuzji;

Dodatkowo, powyższą listę można uzupełnić także o błędną ocenę własnych możliwości, nieprawidłową dietę, brak nawodnienia i niedobór snu, zmęczenie, słabą wydolność mięśni, wiek osoby trenującej, a także nieprzykładanie wagi do rozwoju i poprawy techniki wykonywanych ćwiczeń.

Jak uniknąć kontuzji?

Czy mając na uwadze wcześniejszą listę można uniknąć ryzyka wystąpienia kontuzji? Jak najbardziej, ale jednocześnie pamiętając o tym, że nigdy nie można mieć 100% gwarancji bezpieczeństwa, dlatego też podczas wykonywania rozmaitych ćwiczeń warto zachować rozwagę.

Sposobem na zminimalizowanie kontuzji jest nie tylko rozgrzewka przed treningiem oraz rozciąganie po zakończeniu ćwiczenia, ale również dbałość o GPP, a więc Generalne Przygotowanie Fizyczne, które ma zadanie przygotować ciało na czekające je niemały wysiłek i dopasować stopień jego intensywności do indywidualnych możliwości.

Niemniej ważne jest także stworzenie realnego planu, który pomoże w osiągnięciu zamierzonego celu. Jasne, wszyscy marzymy o spektakularnych efektach w szybkim czasie, jednak nie warto poświęcać własnego zdrowia w celu zaspokojenia potrzeb własnego ego. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie stopniowe zwiększanie intensywności oraz regularności treningów, które wraz z upływem czasu będą wyglądać zupełnie inaczej, a Ty odkryjesz ile siły tak naprawdę w Tobie drzemie.