Korzystanie z aktywności fizycznej w lesie zyskuje coraz większe grono zwolenników. Jeśli do tej pory biegałeś wyłącznie po utwardzanych nawierzchniach lub wykorzystywałeś do biegania bieżnię na siłowni, najwyższa pora, byś odkrył szeroki wachlarz korzyści płynących z trenowania w lesie.
Bieganie w mieście – szkodliwość powietrza
Aktywność na łonie przyrody może mieć kluczowe znaczenie dla ludzi, którzy na co dzień żyją w miejskiej aglomeracji, gdzie powietrze bywa bardzo szkodliwe, szczególnie w rejonach najbardziej zanieczyszczonych smogiem. Oddychanie smogiem można porównać do biernego palenia. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego poważnego zagrożenia, w wyniku którego co roku umiera przedwcześnie kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Bieganie w lesie zapewnia nam o wiele mniej zanieczyszczone powietrze, dzięki czemu lepiej możemy zadbać o swoje zdrowie i czerpać więcej korzyści z treningu.
Jakie korzyści oferuje bieganie w lesie?
W lesie powietrze może być od 200 do 1000 razy czystsze w porównaniu z tym w mieście. Powinniśmy zawsze pamiętać o tej kluczowej informacji, wybierając lokalizację swojego treningu. Drzewa są odpowiedzialne między innymi za usuwanie szkodliwych substancji z powietrza. Niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia pyłki są przechwytywane przez liście i szpilki. Za sprawą automatycznego procesu fotosyntezy drzewa przekazują do atmosfery niezbędny dla życia tlen. Według naukowców jedno drzewo jest w stanie wyprodukować ilość tlenu potrzebną do życia trzem osobom.
Bieganie w lesie oferuje znacznie więcej korzyści niż tylko czyste powietrze. Biegając po ściółce zyskujemy naturalną amortyzację, o której trudno mówić w czasie treningu na utwardzanych nawierzchniach. Bieganie po asfalcie może znacząco obciążać nasze stawy i kości, zwłaszcza, jeśli nie posiadamy obuwia z odpowiednio przygotowaną na takie podłoże podeszwą z nowoczesnym systemem absorpcji wstrząsów.
Kolejna ważna zaleta biegania w lesie to cisza i możliwość oderwania się od miejskiego zgiełku. Dla niektórych kontakt z przyrodą stanowi fundamentalny argument dla porzucenia treningów w mieście.
Na co uważać podczas biegania w lesie?
Największe zagrożenia, jakie mogą nas spotkać na leśnym treningu, to możliwość zgubienia się oraz kontakt z dzikimi zwierzętami. Dlatego warto w swoim sportowym ekwipunku uwzględnić smartfon, który w każdej chwili pozwoli sprawdzić nam swoją lokalizację oraz ułatwi nam ewentualne zaplanowanie drogi powrotnej w przypadku zagubienia się w królestwie drzew. Warto też korzystać z przydatnych aplikacji, takich jak dodatkowe mapy czy kompas.
W czasie kontaktu z dzikim zwierzęciem najlepiej zachować spokój. Agresja z naszej strony na pewno nie pomoże nam uchronić się przed atakiem.
Przygotowanie ekwipunku
Wśród najważniejszych przyborów na leśny trening należy wymienić przede wszystkim telefon komórkowy, czapkę z daszkiem, która ochroni nas przed kleszczami oraz torbę typu nerka, w której będziemy mogli wygodnie przechowywać niezbędne przedmioty i przekąski. Należy też pamiętać o wodzie, ponieważ odpowiednie nawodnienie organizmu jest bardzo ważne w przypadku intensywnego wysiłku fizycznego.
Jeśli na co dzień stawiasz na profesjonalny sprzęt do uprawiania swojej ulubionej dyscypliny sportowej, do biegania w lesie dobrze jest się wyposażyć w specjalistyczne obuwie do biegów terenowych. Takie modele najczęściej charakteryzują się dłuższą cholewką i przemyślaną konstrukcją podeszwy, dostosowaną do trudniejszych warunków terenowych.
Jaki trening w lesie?
W lesie bez problemu wykonamy każdy rodzaj treningu. Takie warunki terenowe dają szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o zabawę prędkością i rytmem biegu, czyli tzw. fartlek. Do osiągnięcia najlepszych rezultatów musimy wyznaczyć sobie konkretny odcinek i pokonać go z uwzględnieniem podziału na kilka serii. Na odcinku powinniśmy zadbać o obecność podbiegów, zbiegów, zeskoków oraz równych powierzchni. Pierwszą serię można wykonać w ramach rozpoznania, by przekonać się, czy dana trasa nadaje się do bieganie fartleków.