Rozpoczynasz swoją przygodę z bieganiem i nie wiesz, jak skompletować wygodny i bezpieczny zestaw odzieży? W poniższym poradniku zdradzamy podstawy wiedzy o biegowych outfitach, zarówno na ciepłe, jak i chłodniejsze dni, dla kobiet i dla mężczyzn.
Podstawy dla początkujących
Wybór odpowiedniego ubrania na trening biegowy zależny jest od wielu czynników. Najważniejsze z nich to pora roku, w czasie jakiej chcesz biegać, teren (miasto, las), a także dystanse, jakie zamierzasz pokonywać. Odzież musi posiadać odpowiedni rozmiar – nie uciskać, blokując przepływ krwi, ale też nie wisieć, aby nie wpływać na swobodę ruchów. Odzież do biegania powinna chłodzić ciało w lecie i grzać je w zimie.
Jakość i wygoda
Nie da się skompletować uniwersalnego zestawu, który zawsze wpasuje się w panujące w danej chwili okoliczności temperaturowe i przyrodnicze. Istnieje jednak kilka cech, które posiadać musi każda odzież do biegania: wentylacja, dobre dopasowanie do sylwetki, termoaktywność. Z wentylacją kojarzy się bawełna, ta jednak szybko chłonie wilgoć i niechętnie ją oddaje, dlatego lepiej postawić na zaawansowane, technologiczne materiały syntetyczne. Rozsądne będą materiały syntetyczne oddychające, szybko schnące, rozciągliwe. Warto wybrać odzież z odblaskami, wyposażoną w wygodne kieszenie i schowki na drobiazgi.
Bieganie latem
Latem można sobie pozwolić na szorty i koszulki z krótkim rękawem, jest to jednak niewskazane w przypadku treningów na łonie natury. Ze względu na wyraźne ocieplenie klimatu w Polsce, kleszcze aktywne są już niemal cały rok i atakują nie tylko w lasach, ale nawet na niewielkich, miejskich zieleńcach. Także w ostrym słońcu lepiej nie odsłaniać zbyt wiele, aby uniknąć poparzeń słonecznych. Obuwie powinno być lekkie i przewiewne. Damaski strój do biegania latem właściwie niczym nie różni się od męskiego, jedyna różnica tkwi w bieliźnie. Niezbędny jest stanik dobrze podtrzymujący biust i chroniący go przed nadmiernymi przeciążeniami.

Bieganie zimą
Zimą nie należy przesadzać z ilością warstw odzieży biegowej. Po kilku chwilach treningu ciało rozgrzeje się, a strój „na cebulkę” może tylko przyspieszyć zmęczenie, podnieść potliwość i przegrzać organizm. Wskazana jest natomiast bielizna termoaktywna, koniecznie z długimi rękawami i nogawkami, na którą można ubrać krótkie spodenki oraz bluzę czy kurtkę do biegania. Niezbędna jest oczywiście ochrona stóp, dłoni i głowy przed zimnem, a zatem dobre skarpety, rękawiczki oraz czapka.
Funkcjonalne akcesoria
Oprócz odzieży spokojny i bezpieczny bieg ułatwiają niektóre akcesoria sportowe. Najważniejsze z nich to:
- czapka – przydaje się zarówno zimą, chroniąc głowę przed wychłodzeniem, jak i latem, zapobiegając udarom słonecznym
- butelka na wodę, plecak typu camelbak – podczas biegu koniecznie należy mieć przy sobie wodę, natomiast rozmiar zbiornika zależy od warunków pogodowych i planowanego dystansu; wielokilometrowy bieg w wilgotnym lesie oznacza większe zapotrzebowanie na wodę niż krótka przebieżka po parku
- opaska na ramię z miejscem na telefon oraz klucze – warto mieć wolne ręce na wypadek nieoczekiwanego spotkania z podłożem, a w razie kontuzji czy innych problemów przydaje się też telefon, dzięki któremu zadzwonimy po pomoc
- zegarek z pulsometrem – pomaga w kontroli tempa biegu, zmęczenia organizmu i spalania kalorii.
Odpowiedni strój biegowy to taki, który dobrze odprowadza wilgoć, dba o komfort termiczny i nie krępuje ruchów. Wybieraj materiały syntetyczne, solidne buty – inne na lato, inne na zimę. Panie niech pamiętają także o odpowiednim biustonoszu sportowym.