Dieta Dukana – białka kluczem do sukcesu!

zdrowy posiłek

To jeden z najpopularniejszych sposobów na zrzucenie kilogramów. Na dietę Dukana przechodzą gwiazdy showbiznesu – aktorzy, muzycy czy scenarzyści. Czy rzeczywiście warto pójść za ich przykładem? Sprawdź, co musisz wiedzieć, nim tak zmienisz swój plan żywieniowy, że zostaną w nim… tylko białka.

Jeden składnik i to wszystko!

Zastanawiasz się, co jeść, żeby schudnąć? To jedno z najczęściej zadawanych pytań, szczególnie na siłowni czy w gabinecie dietetyka. W walce z kilogramami ważny jest oczywiście ruch, ale wszyscy trenerzy personalni podkreślają, że równie istotna jest rozsądna dieta. Dukan, francuski lekarz, który od ponad trzydziestu lat walczy z nadwagą swoich pacjentów, opracował sposób na to, jak schudnąć, a przy tym maksymalnie oczyścić organizm. Co według niego trzeba zrobić? To proste – wystarczy ograniczyć jadłospis do produktów z jednym, jedynym składnikiem: białkiem, niezbędnym nam do przeżycia. Taka dieta odchudzająca ma swoje wymagania, ale też zalety. Przede wszystkim, nie polega na redukcji ilości przyjmowanych pokarmów. Możesz jeść ile chcesz, naprawdę! Grunt, to spożywać określone produkty… i nie dać się zniechęceniu powtarzaniem tych samych kroków.

Droga do wymarzonej wagi

Nie trzeba zbyt głęboko szperać, by dowiedzieć się, że dieta Dukana ma cztery fazy. Pierwsza z nich to oczyszczanie organizmu i przygotowanie do tego, co ma nastąpić. Trwa od dwóch do pięciu dni, w zależności od tego, ile panujemy chudnąć. Drugi etap to już dieta właściwa, urozmaicona warzywami, ale wciąż rygorystyczna. Co ważne, trzeba pamiętać, by nie zostawać w tym miejscu przez cały czas. Dukan zaleca, by faza druga trwała maksymalnie pięć dni. Po tym czasie należy wrócić do… kroku pierwszego. I tak cały czas, aż do uzyskania idealnej wagi. Dopiero wtedy możemy wreszcie przejść do etapu trzeciego, czyli utrwalania nawyków i oswajania organizmu ze zmianami. Czwarty etap to natomiast cieszenie się tym, co udało się osiągnąć. Brzmi jak bajka? Cóż – wiele osób potwierdza, że efekty diety Dukana utrzymują się długo, a jednym z nich jest wymarzona sylwetka, która nie tonie w kilogramach wynikających z efektu jo-jo.

Dieta białkowa… czyli jaka?

Ogólne zasady już znamy, czas przejść do konkretów. Co jeść na diecie Dukana? Wbrew pozorom ograniczeń jest niewiele. Musisz pamiętać, by spożywać tylko produkty zawierające białko – świetnym źródłem jest drób, cielęcina i chuda wołowina, owoce morza oraz ryby. Twoim wyborem powinien być też nabiał – koniecznie w wersji light. Unikaj tylko sera żółtego, no i oczywiście cukrów. O czym jeszcze należy pamiętać? Przede wszystkim o nawadnianiu się. Musisz bardzo dużo pić – przy intensywnym odchudzaniu nawet do 5 litrów wody na dobę! Kiedy jednak przejdziesz przez pierwszy etap, stopniowo możesz rozszerzać jadłospis o warzywa, takie jak pomidory, ogórki, papryka czy szpinak. Pieczarki, kapusta czy brokuły również będą w porządku. Nie używaj natomiast żadnych tłuszczów – do sałatek dodawaj tylko jogurt lub sok z limonki. Na trzecim etapie możesz dorzucić jedną porcję owoców dziennie (omówić sobie musisz jedynie bananów, wiśni i winogron), a dwa razy w tygodniu – porcję kaszy lub ryżu. Ten etap już za Tobą? Gratulacje! Czwarta faza to już pełna swoboda żywieniowa, oczywiście z zachowaniem rozsądku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.