Dieta pudełkowa – jak przygotować ją w domu?

Amatorzy zdrowego stylu życia oszaleli na punkcie diety pudełkowej. To idealny sposób na to, by trzymać się pięciu posiłków dziennie spożywanych regularnie, a także możliwość urozmaicania żywienia o nowe, łatwe do przygotowania, zdrowe potrawy. Jednak nie ma co ukrywać – dietetyczny catering wiąże się ze sporym wydatkiem, na który nie każdy może sobie pozwolić. Na szczęście mamy dla Ciebie świetną alternatywę! Sprawdź, jak przygotować dietę pudełkową we własnym domu!

Zalety i wady diety pudełkowej przygotowywanej w domu

Wykupienie abonamentu na dietetyczny catering zyskało ogromną popularność szczególnie w większych miastach, gdzie firm zajmujących się tematem jest naprawdę sporo. Nie jest jednak tajemnicą, że taka dieta pudełkowa to niemały koszt, nawet jeśli wykupujesz ją dla jednej osoby. To zdecydowanie idealna opcja dla osób zabieganych, niemających czasu ani ochoty na gotowanie. Jeśli więc do takich się zaliczasz, to z powodzeniem możesz zainwestować w miesięczny abonament i cieszyć się większą ilością wolnego czasu. Jednak wiele zalet ma również przygotowywanie posiłków do boxów w domu! Tak naprawdę nie zajmie Ci to zbyt wiele czasu, a zawsze skomponujesz posiłki z lubianych przez siebie i bliskich produktów. Największą korzyścią z tworzenia takiej diety jest też zdecydowanie oszczędność pieniędzy. Proste, łatwo dostępne produkty takie, jak warzywa, owoce, nabiał, mięso czy ryby nie kosztują tyle, co modne i często bardzo wyszukane składniki dań z cateringu, a dzięki temu, że całość rozdzielisz na porcje dla swoich bliskich, nie będziesz marnować jedzenia!

Dobry plan to podstawa

Aby jednak tak się stało, potrzebujesz dobrego planu żywieniowego. Każdy z nas ma inne potrzeby, jednak zrównoważona, zbilansowana, zdrowa dieta będzie dobra zarówno dla dziecka w wieku szkolnym, jak i dla pracującego dorosłego. Wystarczy, że zróżnicujesz wielkość porcji! Kluczem do sukcesu jest sporządzanie tygodniowego jadłospisu – na pięć posiłków dziennie oraz na jego podstawie spisywanie listy zakupów. Potrzebujesz więc elementarnej wiedzy z dziedziny dietetyki, by komponować zdrowe i odpowiednio kaloryczne posiłki na każdą z pięciu pór dnia. Rano przydadzą się węglowodany złożone ze sporą ilością białka. Na drugie śniadanie możecie zafundować sobie niewielką przekąskę, nawet w postaci owocu czy warzyw pokrojonych w słupki – to samo dotyczy podwieczorku. Z kolei obiad musi zawierać zdrowe tłuszcze, węglowodany i białko.

Drugie śniadanie – nie tylko kanapki

Dobra wiadomość dla osób, które chcą przygotowywać boxy w domu: do pudełka możesz włożyć praktycznie wszystko. Jeśli znudziły Wam się kanapki na drugie śniadanie, w zdrowym menu znajdziecie mnóstwo ciekawych alternatyw. Słupki marchewki z domowym hummusem? Świeża sałatka owocowa? Kąski kurczaka bez panierki z sosem pomidorowym na zimno? Pomysłów jest nieskończenie wiele, a ogranicza Cię wyłącznie Twoja wyobraźnia.

Lunchbox – jak go zdrowo skomponować?

W przeciwieństwie do drugiego śniadania lunch czy obiad powinien być syty i bogaty we wszystkie makroskładniki (białko, węglowodany, tłuszcze). Możesz więc postawić na tradycyjny zestaw: mięso + ziemniaki/kasza + surówka. Świetnym rozwiązaniem, szczególnie w sezonie zimowym, będzie ciepła zupa, najlepiej z mięsnym wkładem, chociażby małymi pulpecikami z indyka czy kawałkami kurczaka. Latem zupę zastąpisz sałatką. Wybór jest ogromny, a możliwość kupienia świeżych warzyw na każdym rogu sprawia, że pomysły na oryginalne połączenia przychodzą same!

Jakie pudełka kupić?

W samodzielnie przygotowywanej diecie pudełkowej znaczenie ma nie tylko to, co do nich włożysz, ale także to, jakie boxy ze sobą zabierzesz. W internecie i supermarketach możesz zaopatrzyć się w pudełka we wszystkich możliwych kształtach i wielkościach. Zastanawiasz się, na które warto postawić? Świetną opcją są trójdzielne pojemniki, w których bez problemu oddzielisz poszczególne składniki swojego dania. Jeśli nie masz możliwości odgrzewania dań w pracy, to wybierz dla siebie pojemnik z grzałką lub termicznym wypełnieniem – trzymający ciepło przez wiele godzin. Możesz też zastąpić pojemniki słoikami!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.