Jak zacząć biegać?

Mania biegania ogarnęła już nawet tych, którzy nigdy nie przepadali za trenowaniem. Nic dziwnego – ta forma aktywności bardzo korzystnie wpływa nie tylko na sylwetkę, ale także na nasze samopoczucie i ogólny stan organizmu! Ty również chcesz dołączyć do grona amatorów biegania, ale nie wiesz, jak zacząć? Podpowiadamy, jak z kanapowca stać się zmotywowanym biegaczem!

Najpierw marsz, później trucht i bieg

Nastaw się na powolne budowanie kondycji i przyzwyczajanie organizmu do wzmożonej aktywności. Na początek serwuj sobie nawet niewielką dawkę ruchu, na przykład dwadzieścia minut szybkiego marszu. Powoli z tygodnia na tydzień zwiększaj tempo, dystans i czas trwania treningu. Dzięki temu unikasz terapii szokowej, która może skutkować groźnymi kontuzjami czy przesileniem organizmu! Warto przygotować dla siebie miesięczny plan treningowy, w którym uwzględnisz tydzień maszerowania, tydzień truchtania, a następnie dwa tygodnie biegu w umiarkowanym tempie. Takie wprawianie się w regularne treningi biegowe pozwala przygotować ciało i umysł do przygody z joggingiem. Sprawia też, że nie zrazisz się od początku na skutek złego samopoczucia, zakwasów czy zwątpienia we własne siły!

Od początku wypracuj dobre biegowe nawyki

Jako początkujący biegacz musisz w szczególny sposób zadbać o swoje bezpieczeństwo i wygodę w trakcie każdego treningu. Dlatego od pierwszych startów kształtuj w sobie dobre, biegowe nawyki. Każdy bieg zaczynaj od pięciominutowej rozgrzewki, która przygotowuje ciało do bardziej intensywnego wysiłku. Wykonaj kilka pajacyków, skipów czy burpees, by podnieść tętno i rozgrzać mięśnie. Poczytaj o właściwej technice biegu, by uniknąć groźnych kontuzji. Skupiaj się na tym, by utrzymać prostą sylwetkę z biodrami lekko wysuniętymi do przodu i ugiętymi kolanami. Ugięte w łokciach ręce prowadź blisko tułowia. Nie zaniedbuj także ostatniego etapu treningu biegowego, czyli porządnego stretchingu! Dzięki rozciąganiu unikniesz zakwasów i poprawisz swoją sprawność w kolejnych startach.

Skompletuj strój do biegania

Bezpieczeństwo i wygoda biegacza w znacznej mierze zależy od tego, co ma na sobie. Dlatego jeśli poważnie myślisz o bieganiu, koniecznie zaopatrz się w odpowiednie obuwie! Buty do biegania takich marek, jak adidas, Nike, Under Armour czy Asics są wyposażone w solidny system amortyzacji, dzięki czemu zabezpieczają stawy i więzadła przed urazami! W takich butach Twoje stopy będą oddychać, a Tobie nie zabraknie przyczepności, nawet na śliskich nawierzchniach. Zadbaj też o pozostałe elementy stroju biegacza, by zyskać pełną wygodę poruszania się. Najlepiej sprawdzą się elastyczne legginsy oraz koniecznie t-shirt lub top wykonany z przewiewnego, odprowadzającego wilgoć materiału. W takich ubraniach i butach do biegania trening będzie znacznie przyjemniejszy i, co najważniejsze – bardziej bezpieczny!

Początki zawsze są trudne, jeśli jednak właściwie podejdziesz do sprawy, już po kilku tygodniach regularnego biegania będziesz wytrwałym zawodnikiem, który nie wyobraża sobie dnia bez przebiegnięcia kilku kilometrów! Warto działać powoli, przygotowywać organizm do nowej dla niego formy aktywności oraz dbać o swoje bezpieczeństwo, wybierając dobre wyposażenie i odpowiednią technikę biegu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.