Co to jest Crossfit?

mężczyzna ćwiczący crossfit

W kanonie najchętniej wybieranych dyscyplin sportowych obok biegania i fitnessu od dłuższego czasu pojawia się tajemniczo brzmiąca nazwa – crossfit. Ten rodzaj aktywności podbił serca Amerykanów, by następnie dotrzeć do Europy i zarażać pozytywną energią w naszym kraju. Szukasz dla siebie sportu z wysoko zawieszoną poprzeczką? Nudzi Cię bieganie i treningi siłowe? Dobra wiadomość: crossfit na pewno przypadnie Ci do gustu!

Co to jest crossfit?

Crossfit to w dosłownym tłumaczeniu trening mieszany, który z założenia łączy ćwiczenia wywodzące się z trzech różnych dyscyplin sportowych – gimnastyki, treningu siłowego oraz biegania. Pomysł na tak innowacyjną formę aktywności fizycznej zrodził się w 2002 roku w Stanach Zjednoczonych i początkowo budził sporo kontrowersji. Odpowiedzialny za nową ideę Amerykanin Greg Glasman proponował zupełnie nowe wykorzystanie sprzętu do ćwiczeń oraz trening rozliczony na jednostce czasu o bardzo wysokiej intensywności. Z czasem jednak okazało się, że ten rodzaj aktywności ma swoje liczne zalety, w tym przede wszystkim wszechstronność. Podczas gdy bieganie czy trening siłowy pozwalają nam jedynie pracować nad kondycją, siłą mięśni czy szybkością, crossfit kształtuje naszą sprawność na wielu poziomach – od prędkości, przez ogólną sprawność i zwinność, aż po niebywałą siłę. Nie dziwi więc, że dyscypliną zainteresowały się jednostki służb mundurowych – strażacy, policjanci czy ratownicy medyczni, którzy postanowili trenować właśnie w ten sposób!

Gdzie ćwiczyć crossfit?

Ogromną zaletą crossfitu jest to, że pozwala wytrenować ciało i umysł tak, by codzienne czynności takie, jak noszenie ciężkich zakupów czy wbieganie z nimi na czwarte piętro, nie były dla nas wysiłkiem. Z czasem przekonywali się do tego również zwykli ludzie, którzy w Stanach Zjednoczonych mieli okazję wypróbować crossfit w specjalnie przygotowanych boxach według pomysłu Glasmana. Pomysł dotarł również do Polski, gdzie od dłuższego czasu crossfit cieszy się sporą popularnością. W dużych miastach bez problemu znajdziesz specjalne miejsce, w którym pod okiem trenera wykonasz prawidłowo WOD, czyli Workout-of-the-day. Równie dobrze możesz też poćwiczyć w pobliskiej siłowni, a nawet w swoim domu! Wystarczy trochę wolnego miejsca i sprzętów takich, jak hantle, kettleballs czy drążek do podciągania.

Crossfit – jak zacząć?

Crossfit może ćwiczyć każdy, kto uwielbia intensywny wysiłek i wciąż poszukuje nowych, bardziej urozmaiconych form aktywności fizycznej. Jeśli czujesz, że to coś dla siebie, to koniecznie wybierz się na zajęcia – najlepiej wykupić pojedynczą wejściówkę, by przekonać się, czy sport nam odpowiada. Możesz też przystąpić do treningu crossfit w domu! Na początek zapoznaj się z techniką wykonywania kultowych, crossfitowych ćwiczeń takich, jak burpees, podciąganie, przysiady z obciążeniami, podbiegi czy bieg bokserski. W Internecie znajdziesz mnóstwo ciekawych inspiracji zarówno ze sprzętem, jak i bez. Następnie ułóż swój WOD z trzech lub pięciu różnych ćwiczeń oraz wyznacz czas treningu. Później wystarczy już tylko się rozgrzać i rozpocząć trening!

Crossfit to stosunkowo nowa, ale szybko zyskująca popularność, dyscyplina sportowa, stworzona z myślą o poszukiwaczach sportowych wyzwań. Jeśli chcesz wyrzeźbić ciało, ale też popracować nad sprawnością, zwinnością czy kondycją, to ten trening będzie dla Ciebie idealny!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.