Obcierające buty raczej kojarzą się z modelami skórzanymi, eleganckimi. Sportowe obuwie, które często jest dla nas synonimem absolutnej wygody, nie powinno powodować dyskomfortu. A jednak! Wiele osób, szczególnie tych zaczynających przygodę ze sportem, ma problem z obcierającymi butami treningowymi i biegowymi. Nie jest to taka błaha sprawa, szczególnie w przypadku biegu – w końcu dyskomfort może powodować, że w nienaturalny dla siebie sposób będziemy stawiać stopę, przez co nabawimy się kontuzji. Warto więc robić wszystko, aby uniknąć problemu, a jeśli już powstał – starać się go wyeliminować.
Dlaczego buty do biegania obcierają?
Najczęstszym powodem obcierania jest niestety… zły dobór obuwia. Często dotyczy to biegaczy, którzy nie wiedzą, jakie ułożenie stopy jest dla nich charakterystyczne. Na co dzień raczej tego nie analizujemy, ale jeśli już chcemy zacząć biegać i mamy na celu kupno biegówek, dobrze byłoby poznać cechy tej części naszego ciała. Jak sprawdzić, która z grup charakteryzująca biomechanikę stopy (pronacja, nadmierna pronacja, supinacja) nas dotyczy? Najprostszym, domowym sposobem jest zamoczenie stopy w wodzie i odbicie jej na kartce papieru. Niestety, nie jest on bardzo precyzyjny, bo pokazuje kształt stopy w spoczynku. Podczas biegu może ona układać się zupełnie inaczej. Zostaje nam więc profesjonalna analiza stopy, która nie zawsze jest możliwa lub… testowanie obuwia o różnych atrybutach.
Sposoby na pozbycie się dyskomfortu
Kiedy już jednak zakupimy buty do biegania i okazuje się, że nas obcierają, jest kilka sposobów, aby uniknąć bolesnych pęcherzy i dyskomfortu. Niestety, mamy tu jednak mniejsze pole do popisu niż w przypadku codziennego obuwia. Wynika to oczywiście z faktu, że biegówki użytkujemy w sposób o wiele bardziej dynamiczny. Mimo to można spróbować kilku patentów.
Jednym z najważniejszych punktów jest upewnienie się, że posiadamy odpowiednie skarpetki. Do tej pory nie widziałeś sensu kupowania specjalnych skarpetek do biegania? To błąd! Ważny jest but, ale także to, co w nim. Nieodpowiedni rodzaj skarpetek może zrujnować wszelkie właściwości Twoich butów. Jeśli wybierzesz dobrze – nie tylko może uchronić Cię przed otarciami, ale także będzie wspierał amortyzację obuwia, co pozytywnie wpłynie na Twoje odczucia w trakcie treningu.
Drugi sposób?
Dobór odpowiedniej wkładki. Być może ona rozwiąże wszystkie Twoje problemy z butami? Ze względu na ukryte w obuwiu sportowym technologie, mamy ograniczone możliwości użycia sprejów i substancji rozciągających materiał. Także szewc nie będzie miał zbyt wiele do powiedzenia. Ale wszystko zależy od miejsca, w którym obtarły Cię buty. Warto mimo wszystko skonsultować się ze specjalistą i sprawdzić, czy chemiczne środki nie zniszczą struktury buta. Jeśli ich użycie jest ryzykowne, a wszystkie inne sposoby nie przynoszą rezultatu… lepiej spróbować sprzedać buty i zakupić nowe. Takie, które odpowiadają lepiej naszej stopie.