Kiedy zacząć ćwiczyć gimnastykę artystyczną?

dziewczynka ćwiczy gimnastykę

Gimnastyka artystyczna to świetny sposób na zupełnie inny rodzaj aktywności fizycznej. Przyjęło się, że najczęściej trenują ją kobiety, a zaczynają już od najmłodszych lat. Głównie z tego względu, aby z biegiem czasu móc się jeszcze bardziej rozwijać, aż w końcu osiągnąć poziom zawodostwa. Jednak… jaki jest odpowiedni wiek na to, aby zacząć swoją przygodę z gimnastyką artystyczną? I czy po przekroczeniu pewnej granicy nadal można próbować w niej swoich sił?

Dobre przyzwyczajenia od najmłodszych lat

Jeśli Twoje dziecko lubi się rozciągać i wykonywać różne fikuśne figury – skorzystaj z jego zainteresowania i zapisz je na gimnastykę artystyczną. To właśnie dzieci są najbardziej podatne na wszelkiego rodzaju nowości, a ich ciało nadal jest wyjątkowo elastyczne, dlatego wymyślne ruchy nie sprawiają im aż takiego problemu, jak nam – dorosłym. To również z tego względu zaleca się, aby rozwijać dziecięce pasje już od najmłodszych lat. Kiedy dziecko będzie na tyle świadome, a jednocześnie zdyscyplinowane, aby rozpocząć swoją przygodę z gimnastyką artystyczną? 4 lata – to ten wiek, w którym dzieci same mogą decydować o tym, jak chcą spędzić wolny czas. Jednocześnie ich ciało jest plastyczne, więc zaznajomienie się z kolejnymi figurami, nie spełni im aż tak dużych problemów, a wręcz przeciwnie – będzie przyjemnością. Dlaczego? Nic nie sprawia tak ogromnej satysfakcji, jak możliwość wykonania takich zadań, z którymi starsi mają nie lada problem.

Marzenia gimnastyczne

Każda dziewczynka i chłopczyk, którzy zaczynają swoją przygodę z gimnastyką artystyczną marzą o tym, by w niedalekiej przyszłości wystąpić na mistrzostwach. Rozciąganie, gibkość i koordynacja są już w pełni opanowane, a starannie przygotowane układy choreograficzne nie przysparzają już większych problemów. Szarfy, wstążki, piłki i figury to codzienność, a nawet najtrudniejszy skok zostaje wykonany z pełną świadomością i gracją. Zawody międzynarodowej odbywają się w dwóch kategoriach – juniorek do 16 roku życia i powyżej 16 lat. Jednak nie ukrywajmy – średni wiek najbardziej doświadczonych gimnastyczek przypada między 15, a 19 rokiem życia.

Gimnastyka dla starszych

Jednak jeśli Ty sam masz ochotę na zmiany, również możesz spróbować swoich sił w gimnastyce artystycznej. Nie będzie to łatwe, będzie wymagało wielu wyrzeczeń i włożonej pracy, ale… czego się nie robi dla własnej satysfakcji? W końcu nawet na mistrzostwach spotyka się zawodniczki, które przekraczają magiczny wiek 15 lat… co prawda, jest ich znacznie mniej, ale ten fakt pomińmy. Najważniejsza jest systematyczność i wiara we własne możliwości, a zastane mięśnie w każdej chwili da się pobudzić do życia.
Nie ważne, czy chcesz ćwiczyć gimnastykę dla siebie, czy planujesz wysyłać swoją pociechę na mistrzostwa – ćwiczenia nad koordynacją i gracja ruchów przydadzą się również w dorosłym życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.