Jak zacząć ćwiczyć gimnastykę artystyczną?

kobety ćwiczące gimnastykę artysytyczną

Jest jedną z najbardziej efektownych dyscyplin olimpijskich, a zarazem jednym z najtrudniejszych sportowych wyzwań dla naszego ciała! Mimo że trening gimnastyki artystycznej nie należy do lekkich, zdecydowanie jest wart naszych wysiłków. Chcesz zacząć ćwiczyć? Sprawdź, czy ten sport jest dla Ciebie dobry i jak przygotować się do rozpoczęcia treningów!

Co to jest gimnastyka artystyczna?

Gimnastyka artystyczna to jedna z odmian gimnastyki, która wyróżnia się tym, że ćwiczy się ją do rytmu muzyki z użyciem takich akcesoriów, jak piłka, wstążka, para maczug, obręcz czy skakanka. Dyscyplina polega na wykonywaniu efektownych układów tanecznych z elementami gimnastyki, tańca i akrobatyki. Można ją uprawiać indywidualnie lub grupowo. Gimnastyka artystyczna od 1984 roku jest jedną z dyscyplin olimpijskich. W zawodach oceniana jest między innymi elastyczność zawodniczek, ich umiejętność zachowania równowagi oraz posługiwania się przyborami. Ogromne znaczenie ma też wartość artystyczna każdego występu.

Jak zacząć ćwiczyć gimnastykę artystyczną?

Mimo że układy gimnastyki artystycznej robią ogromne wrażenie, w rzeczywistości wymagają niemałej pracy nad ciałem. Nie dziwi więc, że poleca się zaczynać przygodę z tym sportem w jak najmłodszym wieku. Najzdolniejsze gimnastyczki mogą zaczynać już w wieku 4 lat! To właśnie w młodszym wieku ciało jest bardziej elastyczne i zwinne, a co za tym idzie, łatwiej mu dostosować się do wymogów tej dyscypliny sportowej. Zasadniczo uznaje się, że optymalny wiek do trenowania gimnastyki artystycznej mieści się w przedziale od 4 do 24 lat. Jeśli jednak jesteś starsza, nic nie stoi na przeszkodzie, by znaleźć dla siebie ciekawe zajęcia zorganizowane. Jak się do nich przygotować? Istotny będzie stretching, który możesz wykonać nawet w domowym zaciszu. Regularnie rozciągaj się, ćwicz jogę lub pilates. Z kolei aby nabrać wprawy w poruszaniu się do rytmu, warto zapisać się na zajęcia z tańca współczesnego. Ważne będzie także dobranie odpowiednio dopasowanego i elastycznego stroju, który umożliwi nam w pełni swobodne poruszanie się.

Ćwiczenie gimnastyki artystycznej to marzenie wielu kobiet w różnym wieku. Warto rozważyć tę dyscyplinę sportową przy wyborze zajęć dla naszych dzieci, ale także dla nas samych. Trening znakomicie wpłynie na naszą zwinność, nauczy kontroli nad ciałem i pozwoli na dłużej pozostać w stu procentach sprawnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.