Ćwiczenia gimnastyczne w domu

Chcąc czuć się dobrze we własnym ciele i cieszyć się dobrym zdrowiem, należy od czasu do czasu chociaż trochę się poruszać – to prawda znana nie od dziś. Kilkuminutowe ćwiczenia tuż po przebudzeniu, wypad na basen czy szybki spacer z psem, potrafią znacząco wpłynąć na nasze samopoczucie i być paliwem do działania na cały tydzień. Ruch to także – oprócz zbilansowanej diety – kluczowy element w trakcie odchudzania. Dla każdego, kto chce rozpocząć swoją przygodę z regularną aktywnością fizyczną, świetnym rozwiązaniem będzie gimnastyka.

Gimnastyka znana już od starożytności

Gimnastyka to jedna z najstarszych form ruchu, znana już w świecie starożytnym. Z definicji oznacza ćwiczenia ruchowe, których zadaniem jest kształtowanie prawidłowej postawy i zapewnienie harmonijnego rozwoju fizycznego człowieka. Można ją wykonywać amatorsko – w domowym zaciszu, lub na treningach pod okiem instruktora – jak i zawodowo: wybierając gimnastykę akrobatyczną, artystyczną, lub sportową. Rozwija układ ruchowy i nerwowy człowieka, wpływa na poprawę koordynacji, gibkości, wytrzymałości szybkości i siły. Gimnastyka to nic innego jak forma aktywności fizycznej, którą powinien wykonywać każdy z nas. A to dlatego, że w trakcie ćwiczeń gimnastycznych naśladujemy podstawowe wzorce i funkcje ruchowe człowieka. Bardzo często nasza przygoda z gimnastyką zaczyna się już w przedszkolu, na przykład na zajęciach ruchowych z elementami gimnastyki korekcyjnej. Wbrew pozorom ćwiczenia gimnastyczne nie są za bardzo skomplikowane i można je wykonywać bez użycia specjalistycznego sprzętu, nie wychodząc z domu.

Jakie ćwiczenia gimnastyczne wykonywać w domu?

Decydując się na trening gimnastyczny w domu, nie musimy martwić się o sprzęt – do większości ćwiczeń gimnastycznych jest zwyczajnie zbędny. Konieczne za to jest, aby odpowiednio się rozgrzać i przygotować ciało do wzmożonego wysiłku, poświęcając kilka minut na porządną rozgrzewkę. Marsz, trucht w miejscu, pajacyki czy kręcenie biodrami wystarczą, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji. Jakie ćwiczenia możemy wykonać później? Wśród przykładowych propozycji mogą znaleźć się:
• Sprint w miejscu
• Podpór przodem na łokciach (tak zwana deska)
• Brzuszki z naprzemiennym stykaniem się łokci i kolan
• Unoszenie tułowia z leżenia z wyprostowanymi rękami
• Wznoszenie się na palcach
• Zginanie i prostowanie szyi
• Wykroki
• Wyprosty nóg w podporze przodem
Te przykładowe ćwiczenia możemy wykonywać przez określony czas, lub wyznaczoną liczbę powtórzeń. Ważne jest, aby na początku nie przesadzać z intensywnością i zaczynać powoli, stopniowo podnosząc sobie poprzeczkę. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych zakwasów i zminimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji.

Kilka praktycznych zasad na koniec

Tak jak podczas każdej aktywności fizycznej, wykonując ćwiczenia gimnastyczne w domu, nie możemy zapominać o rozgrzewce i rozciąganiu. Ważne jest, aby wsłuchać się w swoje ciało i wybierać takie zestawy treningowe, które nie przeciążą naszego organizmu i małymi kroczkami podnosić sobie poprzeczkę. Nie powinniśmy ćwiczyć na czczo, ani tuż po posiłku, gdyż może się to skończyć nieprzyjemnymi dolegliwościami. Nasze zdrowie jest najważniejsze, dlatego ćwiczmy z głową!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.