mężczyzna w kąpielówkach nad basenem

Jak pływanie działa na nasz organizm?

Zauważyłeś że coraz gorzej się czujesz? Jesteś słabszy i częściej niż zwykle dokucza Ci kręgosłup? A może żyjesz w ciągłym stresie, w biegu, nie jadasz regularnie i masz kłopoty z utrzymaniem wagi? Jeśli na choć jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, pora by zacząć działać. Wbrew pozorom nie musisz zaczynać od poszukiwań wolnego terminu do Twojego lekarza, ale wystarczy rozejrzeć się za najbliższym basenem. Zdziwiony? Pływanie jest jednym ze sportów, który można uprawiać przez całe życie. Jest bardzo wartościową formą aktywności i świetnie działa na nasz organizm.

Pływać każdy może

Wbrew utartym przekonaniom pływać można nie tylko w lecie, na otwartym basenie lub w ciepłym jeziorku. Dla wielu pływanie to ćwiczenie doskonałe, które pozwala osiągnąć wszystkie korzyści płynące z treningu aerobowego bez obciążania stawów. Ani wiek, ani płeć, figura i kondycja nie mają tutaj większego znaczenia – pływać każdy może. Co więcej to jedna z najczęściej polecanych przez lekarzy form aktywności dla osób po różnorakich kontuzjach i niesie za sobą szereg korzyści. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie jak pływanie działa na nasz organizm i co możemy zyskać decydując się na uprawianie tej dyscypliny.

Zalety pływania

Ruch w wodzie potrafi zdziałać prawdziwe cuda i jest zbawienny dla naszego organizmu. W wodzie jesteśmy zdecydowanie lżejsi, pracują wszystkie mięśnie ciała, a co najważniejsze – nie obciążamy stawów tak mocno jak podczas biegania czy aerobiku. Pływanie działa korzystnie na kręgosłup, który właśnie w wodzie jest odciążony i rozciągnięty. W przeciwieństwie do ćwiczeń wykonywanych na lądzie, ruchy w basenie odbywają się poziomo. Dzięki temu działająca na krążki międzykręgowe (potocznie zwane dyskami) i powierzchnie stawowe siła grawitacji jest zdecydowanie mniejsza. Dlatego pływanie poleca się szczególnie osobom zmagającym się z bólami kręgosłupa i stawów. Ponadto ucisk wody na ciało usprawnia przepływ krwi w stronę serca, dzięki czemu nasz organizm jest lepiej dotleniony. Pływanie wzmacnia najważniejszy mięsień w organizmie – serce i poprawia efektywność krążenia. Regularne wizyty na basenie są szczególnie polecane dzieciom i młodzieży, gdyż pomagają wzmocnić wszystkie grupy mięśni i utrzymać prawidłową postawę ciała, co jest szczególnie ważne kiedy większość z nas prowadzi raczej siedzący tryb życia i dużo czasu spędza przed ekranem telewizorów i komputerów. Pływanie to konkretne efekty dostrzegalne na pierwszy rzut oka, po zaledwie dwóch miesiącach regularnych treningów.

Dlaczego warto wybrać pływanie?

W trakcie pływania na basenie dotleniamy nasz organizm, a serce pracuje w miarowym tempie. Ta forma aktywności korzystnie wpływa również na pracę układu oddechowego, zwiększając pojemność i wydolność płuc, dlatego to świetne ćwiczenie dla osób, których kondycja pozostawia wiele do życzenia lub dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z regularnym wysiłkiem fizycznym. Dlaczego warto wybrać pływanie zamiast na przykład biegania? Odpowiedź jest bardzo prosta – woda jest zdecydowanie gęstsza od powietrza, a każdy ruch kosztuje znacznie więcej wysiłku niż złamanie oporu powietrza w trakcie biegu. Pływacy podbudzają do pracy więcej mięśni niż biegacze, którzy budują głównie mięsnie nóg. Ponadto pływanie wymaga wykonywania szerokiego zakresu ruchów, co pomaga w utrzymaniu elastyczności stawów  i wiązadeł i w przeciwieństwie do standardowych ćwiczeń wykonywanych na siłowni jest treningiem ogólnorozwojowym. To oczywiście nie wszystkie zalety pływania na basenie. Wśród pozostałych korzyści wynikających z pływania można wyróżnić łagodzenie stresu i zwalczanie depresji, zmniejszanie objawów astmy powysiłkowej i co najważniejsze dla wielu osób decydujących się na regularny wysiłek – spalanie nadmiaru tłuszczu i poprawę kondycji.

Sprawdź na własnej skórze co daje pływanie

Pływanie to zdrowie, pływanie wpływa na rozwój mięśni, z których często nie jesteśmy do końca zadowoleni, a mianowicie mięśni brzucha. Niezależnie od tego jaki styl pływacki preferujesz, z pewnością zauważysz korzyści płynące z regularnych wizyt na basenie. Już podczas pływania żabką (stylem klasycznym) pracują wszystkie mięśnie ciała, a nasz kręgosłup wzmacnia się i prostuje. Warto sobie uzmysłowić, że pływanie wpływa nie tylko na brzuch, ale przyczynia się do harmonijnego rozwoju całego ciała. Dlatego jeśli ciągle zastanawiasz się co daje pływanie, lub jakie efekty niesie za sobą pływanie na basenie, może najwyższy czas sprawdzić na własnej skórze?