Czasy, gdy codzienna aktywność fizyczna znajdowała się tylko w ramowym programie dnia profesjonalnych sportowców już dawno odeszły w zapomnienie, na co najlepszym przykładem jest m.in. bieganie.
W ostatnich latach ten sposób na polepszenie kondycji fizycznej, a także wyrzeźbienie sylwetki i utratę zbędnych kilogramów stał się bardzo popularnym sportem również wśród Polaków, którzy cenią bieganie chociażby za poczucie wolności towarzyszące każdemu treningowi, a także możliwość oderwania myśli od codziennego natłoku obowiązków i problemów. Nic więc dziwnego, że liczba biegaczy w naszym kraju raptownie wzrasta co sezon.
Jeśli Ty również chciałbyś dołączyć do tego grona, ale nie jesteś pewien od czego właściwie należy zacząć, to zaraz wszystko stanie się jasne – oto 5 super porad, które odpowiedzią Ci na pytanie „Jak zacząć biegać?”!
Zacznij od… wykonania badań i wyznacz sobie konkretny cel
Choć wielu osobom ten punkt może wydać się nieco zaskakujący, ponieważ bieganie to przecież sport dla każdego, to jednak nie jest to do końca prawda. Mimo, że sama chęć podjęcia próby jakiegokolwiek wysiłku fizycznego jest jak najbardziej godna uznania, to fakty są takie, że nie każdy sport jest dla wszystkich.
Jeśli więc od kilku lat nie wykonywałeś podstawowych badań, a ponadto borykasz się z otyłością, chorobami serca lub też osłabionymi stawami zanim na dobre rozpoczniesz swoją przygodę z bieganiem i dzień bez interwałów będziesz uważał za dzień kompletnie stracony, skonsultuj się ze swoim lekarzem. który poinformuje Cię o tym czy faktycznie istnieją jakieś przeciwwskazania do uprawiania tego typu sportu. Jeżeli wszystko jest okej i znaki na niebie oraz ziemi mówią, że to już pora wkroczyć na biegową ścieżkę, wówczas możesz przejść do określenia swojego celu, na którym najbardziej Ci zależy. Zastanów się co będzie stanowiło Twoją główną motywację – utrata zbędnych kilogramów, polepszenie wydolności organizmu, a może po prostu zwiększenie aktywności fizycznej na co dzień? Zmiana trybu życia na lepszy bez wątpienia zawsze wyjdzie Ci na plus.
Skompletuj niezbędne akcesoria
Choć bieganie nie zalicza się do grona najbardziej skomplikowanych sportów, to niemniej jednak należy się do niego odpowiednio przygotować i wcale nie mamy tutaj na myśli rozgrzewki (która tak nawiasem mówiąc w przypadku tego rodzaju aktywności fizycznej jest bardzo ważna) a zestaw znacznie uprzyjemniający bieganie składający się z funkcjonalnej odzieży oraz butów do biegania.
O ile wybór spodenek, legginsów, T-shirtów, koszulek z długim rękawem oraz bluz nie jest nazbyt skomplikowany i zakup konkretnego modelu uzależniony jest przede wszystkim od indywidualnego gustu, o tyle w przypadku butów do biegania sprawa nieco się komplikuje…
Jak wybrać buty do biegania? Wbrew pozorom wyboru nie powinno się uzależniać od designu jaki prezentuje dany model, o wiele ważniejszą kwestią jest bowiem fakt czy będą one odpowiednie do typu posiadanej stopy, który określa się na podstawie ułożenia kończyny podczas zetknięcia się z podłożem.
Możemy tutaj mówić o:
· Stopach neutralnych – mają one neutralne podbicie, które równomiernie rozprowadza ciężar ciała od pięty aż po same palce.
· Stopach suponujących – tym mianem określa się stopy, u których podczas zetknięcia z podłożem da się zauważyć zbyt duże odchylenie stawu skokowego na zewnątrz w stosunku do piszczela. Najlepiej więc sprawdzają się tutaj buty do biegania z bardzo dużą amortyzacją oraz stabilizującą cholewką.
· Stopach pronujących – w tym przypadku, w momencie zetknięcia się stopy z podłożem dochodzi do nadmiernego wychylenia wewnątrz stawu skokowego w stosunku do położenia piszczela. Buty dla stóp pronujących powinny być wyposażone w twardszą piankę lub mostek położonym od wewnętrznej strony.
Wybierając konkretny model butów do biegania warto również wziąć pod uwagę to na jakim rodzaju nawierzchni panujemy trenować – inne buty lepiej sprawdzą się na asfalcie, a inne podczas biegów po pełnych niespodzianek leśnych ścieżkach. Nie bez znaczenia jest także odpowiednio dobrany rozmiar, który powinien gwarantować pełną swobodę ruchów najdłuższym palcom, a także dokładnie trzymać stopę.
Nie zniechęcaj się i nie przesadzaj
Nie od dziś wiadomo, że początki zwykle bywają najtrudniejsze, dlatego też nie warto się zniechęcać po dwóch pierwszych treningach. Pamiętaj, że nie od razu Rzym zbudowano i nie każdy może od razu stawać do pojedynku z Usain’em Bolt’em.
Kluczem do sukcesu i radości z biegania jest stopniowe zwiększanie pokonywanego dystansu, który każdego dnia będzie stawał się coraz większy, a Ty z dumą będziesz patrzył na to jak przekraczasz kolejne granice, które niegdyś wydawały Ci się nierealne.
W trosce o dobry stan zdrowia oraz utrzymanie zapału do tego rodzaju aktywności fizycznej nie warto również przesadzać – pierwszy trening biegowy tak na dobrą sprawę powinien być właściwe spokojnym truchtem, podczas którego zobaczysz jak Twój organizm reaguje na ten rodzaj aktywności fizycznej. Jeżeli wszystko przebiega bez problemu wówczas możesz przejść do włączenia w trening kilku szybszych powtórzeń trwających około 8-10 sekund, w czasie których dasz się wykazać swojemu ciału.
Zwróć uwagę na codzienną dietę
Marzysz o tym by codzienne treningi biegania pomogły Ci zrzucić zbędne kilogramy lub też poprawiły Twoje samopoczucie i pozwoliły odetchnąć zszarganym nerwom? W takim razie nie powinieneś zapominać o prawidłowej diecie, która nie tylko podtrzyma pozytywne efekty codziennej aktywności, ale także pozwoli Ci osiągać jeszcze lepsze wyniki – nie musimy chyba mówić Ci jak złym pomysłem jest bieganie po wypiciu butelki słodkiego, gazowanego napoju… Lepiej jest także unikać ciężkich potraw tuż przed treningiem – optymalnym rozwiązaniem jest w tym przypadku odczekanie 2-3 godzin.
Interwały? Na to jeszcze przyjdzie pora
Jeżeli miałeś nadzieję, że już po pierwszym treningu biegania będziesz w stanie zmierzyć się z treningiem interwałowym, to niestety nie mamy dla Ciebie dobrych wiadomości. Interwały są bowiem dość wymagającym i mocnym treningiem, który jak zgodnie przyznają eksperci od tej właśnie dyscypliny sportowej należy poprzedzić spokojnymi biegami, przebieżkami oraz tzw. zabawami biegowymi.
Co właściwie kryje się pod tą nazwą? Interwały to nic innego jak biegi o zmiennym tempie, w których szybsze odcinki przeplatają się na zmianę z wolniejszymi. Ten rodzaj treningu biegowego uważany jest za sprawdzian własnych możliwości, do którego niezbędne jest przygotowanie odpowiedniej sprawności ogólnej oraz wytrzymałości mięśniowej. Nie jest to więc temat, który powinien wzbudzać zainteresowanie osób początkujących, a przynajmniej nie na samym początku