Nie zawsze pamiętasz o rozciąganiu mięśni po treningu? Jeśli stretching nie jest elementem Twojej treningowej rutyny — przyszedł najwyższy czas, aby to zmienić! W tym wpisie przedstawimy Ci podstawowe ćwiczenia, które pozwolą na rozluźnienie różnych partii mięśni.
Czym jest stretching statyczny?
Z pewnością nie raz słyszałeś o stretchingu statycznym i dynamicznym. Obydwa rodzaje rozciągania są równie istotne dla mięśni, natomiast z uwagi na różnice pomiędzy technicznymi aspektami ich wykonywania, odmienna jest też kolejność ich wykonywania. Stretching statyczny przynosi najlepsze efekty, kiedy robiony jest po zakończonym treningu. Polega na rozluźnieniu mięśni poprzez rozciągnięcie ich w trakcie spoczynku.
Rozciąganie tułowia
Jeśli dużą część swojego dnia spędzasz przy biurku, z pewnością nie raz zmagałeś się z bólami pleców. Z tego względu stretching warto wykonywać nie tylko po skończonych ćwiczeniach siłowych lub kardio. Po powrocie z pracy lub szkoły koniecznie rozciągnij newralgiczne miejsca. Kilka powolnych skłonów do przodu rozluźni plecy i kark, a w celu zaangażowania większej partii mięśni możesz też pozostać w pochylonej pozycji i wykonywać delikatne wahadłowe ruchy. Kolejną pozycją, którą warto wykonać, jest pies z głową do góry lub kobra. Ćwiczenia te równie dobrze sprawdzą się podczas rozciągania mięśni brzucha i klatki piersiowej.
Stretching dolnych partii ciała
Marzy Ci się zrobienie szpagatu? Wykonując odpowiednie ćwiczenia rozcinające, możesz jednocześnie zadbać o rozluźnienie mięśni po wysiłku, a także przybliżyć się do osiągnięcia tego celu. Różnorodne wariacje pozycji wojownika, siad płotkarski oraz skłony to znakomite ćwiczenia, które rozciąganą mięśnie nóg, miednicy oraz lędźwi.
Stretching ramion
Żeby rozciągnąć ręce — wystarczy, że wyprostujesz jedną z nich, a drugą umieścisz na wewnętrznej stronie dłoni i delikatnie pociągniesz palce w tył. Możesz również wykonać klęk podparty, a następnie spróbować usiąść na piętach. Żeby zwiększyć intensywność stretchingu w tej pozycji — przesuń dłonie do przodu.
Kilka nieskomplikowanych serii powyższych ćwiczeń będzie miało pozytywny wpływ na regenerację po treningu. Żeby stretching statyczny przyniósł zadowalające efekty — powinien trwać około 20 minut. W tym czasie spokojnie wykonasz od 5 do 8 ćwiczeń. Lubisz aktywnie spędzać czas? Przeczytaj wpisy dostępne na naszym blogu i poznaj wskazówki na temat innych rodzajów ćwiczeń i zdrowego odżywiania.