Rozbudowane barki, ręce i ramiona to marzenie większości osób przychodzących regularnie na siłownię. Zanim jednak weźmiemy się do ćwiczeń, warto dowiedzieć się kilku istotnych rzeczy o tych partiach mięśni.
Ćwiczenia na mięśnie barków
Mięśnie naramienne mają tę specyficzną cechę, że biorą mniejszy lub większy udział w treningach wielu innych grup mięśniowych. Dzięki temu może się okazać (szczególnie w przypadku początkujących atletów), że nie będzie konieczne poświęcanie im wyjątkowej uwagi. Warto jednak zachować pełną kontrolę nad rozwojem wszystkich partii naszego ciała i w razie potrzeby wprowadzić ćwiczenia mające na celu tylko i wyłącznie trening mięśni barków.
Dobrą okazję do ich przeprowadzenia stanowią ćwiczenia oscylujące wokół budowy mięśni klatki piersiowej i pleców. Podczas ich wykonywania barki bardzo często pełnią rolę stabilizacyjną, przy okazji się rozgrzewając i przygotowując do treningu. Należy jednak pamiętać, aby w takim przypadku nie dopuścić do przetrenowania tych partii mięśni. W tym miejscu nie sposób wspomnieć o znaczeniu odpowiedniej techniki wykonywania ćwiczeń – jest ona tak samo ważna i niezbędna, jak w czasie trenowania pozostałych grup mięśniowych.
Do najpopularniejszych ćwiczeń rozwijających mięśnie barków należy wyciskanie żołnierskie sztangi (polega ono na podnoszeniu ciężaru nad głowę). Równie powszechnie stosowane jest wyciskanie hantli nad głowę siedząc. Niezależnie od rodzaju wybranego ćwiczenia, bezwzględnie trzeba przestrzegać dwóch zasad. Pierwszą z nich jest wspomniane wyżej zachowanie prawidłowej techniki. Pomoże ono nie tylko uchronić nas od kontuzji, ale i uczynić tę aktywność fizyczną maksymalnie efektywną. Druga sprawa dotyczy doboru sztangi lub hantli o odpowiedniej wadze – nie mogą być one zbyt ciężkie.
Ćwiczenia na mięśnie rąk
Częstym błędem wśród początkujących osób na siłowni jest przedkładanie rozwoju bicepsów ponad wszystko inne. Owszem, ich wygląd jest istotny, ale równie ważne powinno być równomierne rozwijanie wszystkich mięśni rąk i ramion. Tylko wtedy osiągniemy bowiem zadowalający efekt estetyczny (nie mówiąc już o sile i sprawności fizycznej).
Przystępując do treningu mięśni ramion możemy wybierać spośród kilkunastu różnych ćwiczeń. Bardzo popularne i dające zarazem dobre efekty jest uginanie ramion ze sztangą w pozycji stojącej. Wykonując je, warto pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, musimy dobrać ciężar odpowiadający naszym możliwościom. Druga kwestia to dopilnowanie, aby ręce przylegały do tułowia. Należy także unikać bujania całego ciała, jak również prostowania łokci do samego końca.